Yatırımcıların iklim endişesinden dolayı isyan bayrağı çektiği ve bir mahkemenin de fosil yakıt emisyonlarının azaltılmasına karar verdiği üç büyük petrol şirketi için “felaket bir gün olabilir”, kampanyacılar, yatırımcılar, avukatlar ve akademisyenler arasında ümit uyandırdı. iklim kriziyle mücadele edin.

Çarşamba günü bir Hollanda mahkemesi, Shell’e 2030 yılına kadar petrol ve petrol gazından kaynaklanan karbon emisyonlarını %45 oranında azaltma talimatı verdi. Küçük bir aktivist yatırımcı grubu ExxonMobil yönetim kurulunda iki koltuk kazandı ve bu yatırımcı grubunun karbon emisyonlarını azaltmaya zorlama lehinde oy kullanması ardından Chevron Corporation yönetimi yenilgiye uğradı.

Chevron Corporation, en yüksek kümülatif karbon emisyonuna sahip fosil yakıt firmaları listesinde ikinci sırada, ExxonMobil üçüncü ve Shell altıncı sırada yer almakta.

İklim kampanyacısı ve yazar Bill McKibben, “Fosil yakıt endüstrisi için en felaketli gün olabilir. Medeniyetin hayatta kalması için küresel ısınmayı yeterince düşük tutmak istiyorsanız,  kömürü, petrolü ve gazı yer altında tutmalısınız. Bu sözler on yıl önce kulağa aşırı radikal gelse de mahkeme kararı ile kanunlaşacak gibi görünüyor.

Friends of the Earth International’dan Sara Shaw: “Bu, iklim için dönüm noktası niteliğinde bir zaferdir. Shell kararının büyük fosil kirleticiler aleyhine bir iklim davası dalgasını tetikleyeceğini umut ediyoruz. ”

Greenpeace Hollanda’dan Andy Palmen: “Karar tarihi bir zaferdir. Artık çok uluslu şirketleri iklim krizinden sorumlu tutabiliriz. ”

Yatırımcıların iklim eylemlerini koordine eden Ceres’ten Andrew Logan: “Bu, geçmişe bakıldığında petrol için her şeyin değiştiği gün olarak anılacaktır. Sektörün bu açık sinyale nasıl yanıt vermeyi seçeceği, hangi şirketlerin önümüzdeki geçişte başarılı olacağını ve hangilerinin zayıflayacağını belirleyecektir. ”

Hukuk ve Genel Yatırım Yönetimi’nden Nick Stansbury, “İlk büyük tütün davalarında olduğu gibi bunun bir dönüm noktası olup olmadığı konusunda geçerli bir soru var”.

ABD Columbia Hukuk Fakültesi’nden Michael Burger, Shell mahkemesi yenilgisinin küresel iklim davalarında önemli bir gelişme olduğuna dair hiçbir şüphe olmadığını ve dünya çapındaki mahkeme salonlarında yankılanabileceğini” belirtti.

Diğer iki büyük petrol şirketi, ConocoPhillips ve Phillips 66, geçtiğimiz haftalarda iklimsel kriz nedeniyle yatırımcı isyanlarına maruz kalmıştı, ancak Shell’in mahkeme yenilgisi, davayı takip eden Friends of the Earth Netherlands avukatı Roger Cox’a göre yeni bir emsal oluşturdu. 17.000 vatandaşla birlikte “Bu tarihte bir dönüm noktası” dedi. “İlk kez bir yargıç, çevreyi kirleten büyük bir şirkete Paris iklim anlaşmasına uyması için talimat verdi.”

Petrol ve gaz sektörleri, koronavirüs salgını sırasında rekor kayıplar ve düşüşler yaşadı. Uluslararası Enerji Ajansı bu ayın başlarında, hükümetler iklim krizi konusunda ciddiyse bu yıldan itibaren petrol, gaz ve kömüre yeni yatırım yapılamayacağını belirtti.

BusinessGreen web sitesinden Michael Holder şunları söyledi: “Çarşamba günü düzenlenen etkinlikler, bu şirketlerin işlerini Paris anlaşmasının hedefleri doğrultusunda inandırıcı bir şekilde dönüştürmeleri için hala küçük adımlardır. Petrol için hesaplaşma günü nihayet geldi mi?” dedi